بیمه بوک

بیمه

بیمه آتش سوزی

نویسنده: بیمه بوک
0

بیمه آتش سوزی

آتش عامل آسایش و در عین‌ حال ویران‌کننده است و بسته به شرایط ‌می‌تواند تاثیرات متفاوتی بر زندگی افراد داشته باشد. گاهی ممکن است به کمک آتش جسمی ساخته شود و گاهی به ‌وسیله آن ویرانی‌های زیادی به ‌وجود می‌آید. ما تاحد زیادی می‌توانیم اثرات آتش را کنترل کنیم اما حادثه خبر نمی‌کند و هر لحظه امکان بروز سانحه‌ای خطرناک و جبران ‌ناپذیر وجود دارد. تنها عاملی که می‌تواند در این راستا یاری رسان افراد باشد، خرید بیمه آتش ‌سوزی است. این بیمه بسیار کارآمد است و برای جبران خسارت‌های مالی شدید بعد‌ از وقوع آتش ‌سوزی بسیار مناسب است.

بیمه آتش سوزی چیست؟

شاید با شنیدن نام این بیمه تصور کنید که، بیمه آتش سوزی تنها خطرات ناشی از آتش را تحت پوشش قرار می‌دهد اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بیمه آتش سوزی یکی از رشته‌های بیمه‌ای است که علاوه بر خسارات ناشی از آتش سوزی، طیف وسیعی از خطرات دیگر را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. این رشته بیمه‌ای با تحت پوشش قرار دادن اموال،‌ آنها را در برابر خطرات شرط شده در بیمه نامه، مورد حفاظت قرار می دهد.

 

انواع اموال بیمه‌ شده در بیمه آتش ‌سوزی

اموال بیمه ‌شده دراین بیمه به ۳ دسته زیر تفکیک می‌شوند:

۱. ساختمان مسکونی (شامل ساختمان و لوازم‌ منزل)

۲. ساختمان غیر صنعتی که انواع واحدهای تجاری، اداری، خدماتی، رفاهی، آموزشی و انبارها را در بر می‌گیرد (شامل ساختمان، تاسیسات، اثاثیه اداری و ...)

۳. ساختمان‌ صنعتی (شامل تاسیسات، ساختمان و ماشین‌آلات)

بیمه آتش‌ سوزی در قبال چه نوعی حوادث و خطراتی مسئولیت جبران دارد؟

این بیمه با تحت پوشش قرار دادن انواع اموال اشخاص، در قبال دو دسته از خسارات مسئول است:

۱. خسارات ناشی ‌از خطرات اصلی (پوشش‌های اصلی)

پوشش‌های اصلی، به آن دسته از پوشش‌هایی اطلاق می‌شوند که شرط اصلی بیمه نامه هستند و نمی‌توان آنها را حذف کرد. به طور کلی پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی عبارتند از: آتش ‌سوزی، صاعقه و انفجار. به این ترتیب، هر نوع آتش سوزی جزو خطرات اصلی محسوب می‌شود. همچنین خساراتی که بر اثر گسترش آتش و انفجار به وجود بیایند در دسته خطرات اصلی قرار می‌گیرند. اما باید به این نکته دقت کرد که هر انفجاری در این دسته خطرات قرار نمی‌گیرد؛ به ‌طور مثال انفجاری که براثر فعل و انفعالات هسته ای رخ می‌دهد، جزء خطرات اصلی نیست.

۲. خسارات ناشی ‌از خطرات تبعی ( پوشش‌های اضافی)

پوشش‌های اضافی به آن دسته از پوشش‌ها اشاره‌ دارند که اجباری نیستند و بیمه گذار بنا به شرایط و نیاز خود می تواند آنها را انتخاب یا از قرارداد بیمه حذف کند. پوشش‌های اضافی عبارتند از جبران خسارات مالی و مادی ناشی از حوادثی همچون زلزله و آتش‌فشان، سیل و طغیان ‌آب، طوفان و تندباد، سقوط هواپیما، ریزش کوه و بهمن، ریزش، رانش و فروکش زمین و غیره. بیمه گذار می تواند هریک از این خطرات را به صورت مجزا در قرار داد بیمه ذکر کند.. لازم به ذکر است، امکان خرید بیمه مختص به خطرات تبعی وجود ندارد و شما نمی‌توانید بیمه خطرات تبعی را بدون پوشش‌های اصلی خریداری کنید.

مسئله مهمی که باید به آن توجه داشت، این است که بیمه آتش‌سوزی خسارت‌های جانی وارد شده در اثر خطرات اصلی یا اضافی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد و فقط در قبال جبران انواع خسارت‌های مالی مسئول است.

کدام خسارت‌ها در بیمه آتش سوزی تحت پوشش قرار نمی‌گیرند؟

خسارت‌هایی که تحت پوشش بیمه آتش سوزی نیستند، عبارتند از:

  • انواع خسارت‌های ناشی ‌از انفجار مواد منفجره
  • انواع خسارت‌‌های ناشی ‌از شورش و جنگ‌های داخلی و...
  • انواع خسارت‌های وارد شده به سنگ‌های قیمتی، اوراق بهادار، پول، طلا و موارد این چنینی
  • انواع خسارات‌های وارد شده به اسناد و مدارک
  • انواع خسارات‌های وارد شده بر اثر انفجار مواد هسته‌ای
  • و کلیه خطراتی که در بیمه ‌نامه قید نشده است.

نکته: اگر وسیله‌ای تحت پوشش بیمه‌ آتش‌سوزی باشد و برحسب اتفاق و یا به‌ عمد به درون آتش (شومینه، اجاق گاز و...) بیفتد، شرکت بیمه هیچگونه مسئولیتی در‌قبال آن ندارد و هیچ گونه خسارتی را پرداخت نمی‌کند؛ زیرا آتش به وسیله مورد نظر نفوذ نکرده ‌است بلکه وسیله به عمد در درون منبع آتش افتاده ‌است.

شرایط تخفیف برای خرید بیمه آتش‌سوزی

همه شرکت‌های بیمه در شرایط مختلف طرح‌های تخفیفی را برای بیمه آتش ‌سوزی درنظر می‌گیرند. به ‌طور مثال در بعضی ‌‌از مناسبت‌ها مانند دهه ‌فجر، عید نوروز یا برای گروه خاصی مانند افرادی که عضو نظام‌مهندسی هستند، تخفیفاتی در نظر گرفته می‌شود.

شرایط بیمه نامه آتش سوزی

بیمه آتش‌سوزی شرایط مختلفی را برای بیمه‌گذاران در نظر گرفته‌ است که افراد با توجه به موقعیت و نوع کار خود یکی از شرایط را انتخاب کرده و نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند. این شرایط به‌ صورت زیر است:

بیمه آتش سوزی با شرایط ثابت: این شرایط برای منازل مسکونی ارائه می‌شود. بیمه ‌گذار برای استفاده از این نوع بیمه ‌نامه باید ابتدا ارزش روز مورد بیمه را دقیق و بدون کاستی به شرکت‌ بیمه اعلام کند و در صورت وقوع حادثه، خسارت موارد ذکر شده در بیمه ‌نامه را از بیمه‌گر دریافت کند.

بیمه‌ آتش سوزی با شرایط شناور: اغلب انبارها تحت این شرایط بیمه می‌شوند. علت نام‌گذاری این بیمه نامه، تغییر مداوم سرمایه موجود در انبارها است. به همین علت بیمه‌گذار موظف است هر ماه، صورت جلسه‌ای از اموال موجود خود در انبار تهیه کند و آن را به نماینده بیمه تحویل دهد. همچنین هنگام تحویل صورت جلسه، باید مبلغی را (حق بیمه) پرداخت کند.

بیمه نامه با شرایط جایگزینی و بازسازی: در طول سال ممکن‌است عوامل متعددی سبب افزایش قیمت ماشین ‌آلات صنعتی و ساختمان‌ها شوند. در نتیجه اگر حادثه‌ای رخ دهد، با توجه ‌به افزایش ارزش سرمایه بیمه شده، جبران خسارات وارد شده، بسیار دشوار می‌شود. تحت شرط جایگزینی و بازسازی، شرکت بیمه این امکان را برای بیمه گذار فراهم می‌کند تا در صورت نوسانات بازار، امکان محاسبه و پرداخت خسارات وارد شده به نرخ روز، وجود داشته باشد. در این شرایط، تمامی تحولات اعم از تورم و نوسانات در نظر گرفته می‌شوند و به ‌همین‌ علت بیمه آتش سوزی تحت چنین شرایطی به خصوص برای کارخانه‌ها و تولیدی‌ها بسیار مناسب است.

پرداخت خسارت‌ در بیمه آتش سوزی چگونه صورت می‌پذیرد؟

اگر شما متحمل خسارتی بر اثر وقوع حوادث تحت پوشش بیمه آتش ‌سوزی شوید، باید طی مدتی معین (معمولا 5 روز) شرکت بیمه را نسبت به وقوع حادثه مطلع کنید. پس ‌از ارائه گزارش بروز حادثه، کارشناسی از طرف شرکت ‌بیمه جهت برآورد میزان خسارت وارد شده، به محل فرستاده می‌شود. بعد از گذراندن این مرحله، در صورتی که طرفین بر سر مبلغ خسارت توافق کرده و به نظر مشترک برسند، نوبت به پرداخت خسارت می‌رسد. در غیر ‌این صورت، موضوع باید به شورای ‌حل ‌اختلاف برای رفع مشکلات، ارجاع داده شود. همچنین شرکت ‌بیمه در صورت اطمینان از عمدی بودن حادثه خسارتی پرداخت نخواهد کرد.

سخن آخر

به طور کلی می‌توان گفت بیمه آتش ‌سوزی یکی از بهترین و کامل‌ترین بیمه‌های موجود است که با داشتن آن می‌توانید سرمایه خود را که حاصل یک عمر زحمتتان است در برابر انواع حوادث محفوظ نگه دارید. بدون ‌شک، خرید چنین بیمه کارآمدی ارزش بسیار زیادی دارد. پس وقت را از دست ندهید و اگر تحت پوشش بیمه آتش ‌سوزی نیستید، میتوانید از طریق وبسایت بیمه بوک نسبت به خرید آن اقدام کنید.

بیمه بوک به شما کمک میکند تا بهترین بیمه را انتخاب کنید.

ارسال نظر