بیمه بوک

بیمه

بیمه موتور سیکلت

نویسنده: بیمه بوک
0

بیمه موتور سیکلت

تقریبا در هر لحظه میلیون‌ها سانحه‌ی خطرناک در نقاط مختلفی از جهان به وقوع می‌پیوندد که عواقب نا گوار و ناراحت‌ کننده‌ای را به ‌دنبال دارند. گاهی ‌اوقات خسارت‌های به ‌وجود آمده در یک حادثه جبران ‌ناپذیر است اما می‌توان برای بهبود شرایط ناگوار پس ‌از آن اقدامی کرد. به جرات می‌توان گفت بیمه یکی از مطمئن‌ترین و درعین‌حال مناسب‌ترین راه‌‌ها برای رهایی از مشکلات مختلف و به خصوص مشکلات مالی بعد از بروز حادثه است. خوشبختانه، تقریبا تمامی مالکان وسایل نقلیه مختلف به‌ خصوص خودروها این بیمه را جدی گرفته و به ‌طور حتم بیمه شخص ثالث را خریداری می‌کنند.

متاسفانه، نگرانی بزرگی که در این میان وجود دارد این است که علی رغم وجود موتور سیکلت‌های بی‌شمار در نقاط مختلف کشور، نرخ خریداری بیمه شخص ثالث موتور سیکلت بسیار پایین است. این موضوع بیانگر این مسئله است که بیش از ۹۰  درصد موتور سواران  خطرهایی که آن‌ها را تهدید می‌کند، دست کم می‌گیرند و بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد مزایا و ضرورت بیمه شخص ثالث موتورسیکلت، به راحتی در سطح شهر تردد می‌کنند. اگر شما هم از این دسته موتور سواران هستید، بهتر است بدانید که هنگام رانندگی هر لحظه امکان وقوع حادثه‌ای ناگوار وجود دارد. بنابراین به ‌منظور جلوگیری و یا به ‌بیانی بهتر برای جبران خسارت‌های جانی و مالی ناشی از تصادفات، موتورسیکلت خود را بیمه و با خیالی آسوده‌تر در خیابان‌ها تردد کنید.

بیمه موتورسیکلت چیست؟ و چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

همانطور که خرید بیمه‌ شخص ‌ثالث برای خودروها الزامی است، داشتن بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت نیز اجباری است. بیمه شخص ثالث موتور سیکلت نیز به طور کلی مشابه بیمه شخص ثالث اتومبیل است.

بیمه موتور سیکلت سه نوع خسارت زیر را تحت پوشش قرار می‌دهد:

  • جبران هرگونه خسارت جانی وارد شده بر شخص‌ثالث.
  • جبران هر گونه خسارت مالی وارد شده بر شخص‌ثالث.
  • جبران خسارت جانی وارد شده بر موتور سوار  مقصر که تحت عنوان بیمه حوادث راننده شناخته می‌شود.

خوشبختانه، بیمه موتورسیکلت‌ها نیز همانند بیمه شخص‌ثالث خودروها هر دو نوع خسارت جانی و مالی را پوشش داده و هزینه‌های ناشی ‌از آن‌ها را جبران و پرداخت می‌کند. پس اگر شما دارای بیمه موتورسیکلت باشید، شرکت بیمه با توجه به سقف بیمه تعیین شده موظف است در صورت وقوع حادثه، کلیه خسارتی که به شخص و یا وسیله نقلیه دیگری (اعم ‌از غرامت فوت و یا نقص عضو شخص ثالث، هزینه های درمانی او و همچنین خسارات وارد شده به وسیله نقلیه و حتی وسایل و بار آن) وارد کرده‌اید را بپردازد.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث موتور سیکلت‌ها در صورت بروز هر نوع حادثه‌ای عبارتند از:

۱. پوشش خسارت‌های جانی: در سال ۱۳۹۸، سقف دیه در زمینه خسارت‌های جانی برابر با ۳۶۰ میلیون تومان در ماه‌های حرام، و ۲۷۰ میلیون تومان در ماه‌های غیر حرام است. این مبلغ معادل دیه کامل یک فرد مسلمان در ماه‌های حرام است. به این ترتیب، هرگونه حادثه‌ای که منجر به خسارت جانی مانند نقص عضو و غیره شده باشد، بر این اساس پرداخت می‌شود.

۲. پوشش خسارت‌های مالی: در سال ۱۳۹۸، حداقل پوشش مالی برابر با ۹ میلیون تومان است و این مبلغ را می توان بنا به درخواست متقاضی یا بیمه‌گذار تا سقف ۱۸۰ میلیون تومان بالا برد.

۳. پوشش حوادث راننده: خوشبختانه در صورت وقوع حادثه ای که منجر به صدمه به جان موتور سوار شود، موتور سوار مقصر نیز تا سقف ۲۷۰ میلیون تومان تحت پوشش شرکت بیمه قرار می‌گیرد. این مبلغ معادل دیه کامل یک فرد مسلمان در ماه‌های عادی است و در ماه‌های حرام نیز به همین مبلغ محاسبه می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت بیمه موتورسیکلت

هزینه خرید بیمه موتورسیکلت برخلاف سایر بیمه‌ها بسیار اندک است. با این‌وجود افراد کمی نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند. عوامل متعددی در تعیین نرخ بیمه موتورسیکلت موثر هستند. اگر بخواهیم این عوامل را نام ببریم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. سال ساخت موتور: سال ساخت موتور یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیمه آن است. در نتیجه، موتور‌سیکلت‌های فرسوده تر مشمول حق بیمه بیشتری می شوند.

۲. نوع موتور: موتورسیکلت‌ها براساس نوع به ۴ دسته تقسیم می‌شوند: موتورسیکلت گازی، موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر، موتورسیکلت دو سیلندر و بالاتر و موتورسیکلت دنده‌ای دارای سه چرخ و سایدکار

۳. میزان تخفیف عدم ‌خسارت: اگر مالک در طول سال تصادف نکند و در نتیجه از بیمه خود استفاده نکند، به نسبت مدت زمان عدم استفاده از بیمه (بر حسب سال) از تخفیف عدم خسارت قابل توجهی بهره‌مند می‌شود. این تخفیف به طور متوسط سالانه ۵ درصد در نظر گرفته شده است.

۴. پوشش مالی: همانطور که پیشتر ذکرکردیم، حداقل پوشش مالی برای موتورسیکلت‌ها برابر با ۹ میلیون تومان است. در صورت تقاضای بیمه گذار این مبلغ را می‌توان افزایش داد. به این ترتیب هرچه پوشش مالی افزایش پیدا کند، مبلغ حق بیمه نیز بالاتر می‌رود.

۵. جریمه دیرکرد: یکی از مواردی که بر حق بیمه موتور سیکلت تاثر بسزایی دارد جریمه دیرکرد است. معمولا موتور سواران به دلیل بی توجهی، نسبت به تمدید بیمه‌ نامه موتور خود سهل انگار هستند. در حال حاضر، شرکت بیمه برای تشویق موتور سواران به تمدید بیمه‌های خود، جریمه دیرکرد موتورسیکلت‌ها را بخشیده است و به این ترتیب مشول جریمه دیرکرد نمی‌شوند.

چگونه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت را خریداری کنیم؟

جهت خریداری بیمه موتورسیکلت می‌توانید به صورت حضوری به دفاتر بیمه بروید و بیمه‌نامه خود را تنظیم کنید یا به وب‌سایت بیمه بوک مراجعه و قیمت‌ها را مقایسه کنید و سپس نسبت به خریداری بیمه مورد نظر اقدام کنید. روش دوم فوق‌العاده مناسب و مقرون بصرفه است زیرا ضمن دریافت مشاوره و همچنین مقایسه قیمت‌ها، می‌توانید بهترین و ارزان‌ ترین شرکت را برای عقد قرار داد انتخاب می‌کنید.

مدارک  مورد نیاز جهت خریداری بیمه موتورسیکلت

برای تنظیم بیمه ‌نامه موتورسیکلت باید مدارک زیر را همراه خود داشته باشید:

  • کارت موتورسیکلت
  • کارت‌ملی
  • اصل بیمه‌نامه ثالث سال قبل

نکته: برای افرادی که دارای موتورسیکلت صفرکیلومتر هستند (فاقد سند)، داشتن قول‌نامه کفایت می‌کند.

آیا امکان انتقال بیمه موتورسیکلت به مالک جدید وجود دارد؟

هنگامی که موتورسیکلت خود را می‌فروشید، امکان انتقال بیمه به صاحب جدید وجود دارد. شما می‌توانید جهت انجام این کار به ‌همراه مالک جدید به نمایندگی صادرکننده بیمه بروید و به‌راحتی بیمه ‌نامه را انتقال دهید. قابل ذکر است که شرکت بیمه هیچگونه جریمه‌ای را برای افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند در نظر نگرفته است و از نظر قانونی مشکلی بوجود نمی‌آید. ضمنا در صورتی که مالک قبلی، موتورسیکلت جدیدی را خریداری کند و مایل است بیمه‌ نامه را به نام خود نگه دارد می‌تواند به نمایندگی‌های مربوطه مراجعه کند و درصد تخفیف عدم خسارت را به بیمه نامه موتورسیکلت جدید خود منتقل کند.

سخن‌آخر

همانطور که قبلا گفتیم افراد کمی از بیمه موتورسیکلت استقبال می‌کنند. علت اصلی این موضوع می‌تواند مبلغ جریمه دیرکرد علاوه بر هزینه اصلی بیمه باشد و با توجه‌ به اینکه این مبلغ برای یک موتورسیکلت سنگین است، مالکان از انجام این کار خودداری می کنند. به‌ طور کلی می‌توان گفت اکثر موتورسواران افرادی با درآمد کم و متوسط هستند و پرداخت هزینه‌های زیاد بیمه برای آنها دشوار و گاهی غیرممکن است. به منظور حل این مسئله، طرح بخشیده ‌شدن جریمه دیرکرد مطرح شد که تا حد زیادی کارساز واقع شد. البته درصورت عدم وجود چنین طرحی، باز هم نباید از خرید بیمه موتورسیکلت دست کشید زیرا حق بیمه موتور سیکلت در برابر  مزایای ارزشمند این بیمه بسیار ناچیز است.

بیمه بوک به شما کمک میکند تا بهترین بیمه را انتخاب کنید.

ارسال نظر