بیمه بوک

بیمه

بیمه زلزله

نویسنده: بیمه بوک
0

بیمه زلزله

حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند! مطمئنا این جمله را به کررات شنیده‌اید و از حقیقت نهفته در آن کاملا مطلع هستید. وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم، با مواردی زیادی از بلایای طبیعی ماننده زلزله مواجه می‌شویم. در سال ۱۳۹۷، همه ما از نزدیک شاهد حادثه ناگوار زلزله کرمانشاه بودیم‌ و فاجعه دردناک آن را از نزدیک حس کردیم. زلزله به عنوان یکی از بلایای غیر قابل اجتناب و طبیعی، می‌تواند خسارت‌ های مالی و جانی سنگینی را به دنبال داشته باشد. زلزله تاثیرات قابل ملاحظه ای بسته به شدت آن بر زندگی مردم خواهد گذاشت که جبران آن نیازمند تلاش زیاد و هزینه‌های کلانی است. از دست دادن هموطنان، تخریب شدن خانه‌ها و ساختمان‌ها و در نتیجه از دست دادن دارایی‌ها و شغل مردم مهم‌ترین پیامدهای این حادثه فاجعه بار و طبیعی هستند.

همانطور که می‌دانید، وقوع زلزله در شهر های پر جمعیتی مثل تهران و اصفهان با‌ توجه تراکم بالای ساخت ‌و ‌ساز، می‌تواند عواقب خطرناک‌تری را در پی داشته باشد. حال شاید از خود بپرسید که چطور می توانید از خود، خانواده‌ و اموالتان در برابر زلزله محافظت کنید. پاسخ به سوال شما قطعا خرید بیمه زلزله است که در این مطلب،  هر آنچه را که درباره این رشته بیمه‌ای نیاز است بدانید، توضیح داده‌ایم. با ما همراه باشید.

 

بیمه زلزله چیست؟

بیمه زلزله یکی از انواع بیمه‌های ضروری درزندگی هر خانواده‌ای است. بر اساس این بیمه، در صورتی‌که در هنگام وقوع زلزله، خسارتی به ساختمان و یا دارایی‌های درون آن وارد شود، خسارات مالی وارد شده به بیمه‌گذار جبران خواهد شد. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که در صورت بروز خسارت در اثر زلزله، بیمه زلزله موظف است تمامی هزینه‌های ناشی ‌از خسارت‌های جانی و مالی را پرداخت کند اما در حقیقت، این بیمه تنها خسارت‌های مالی وارد شده بر اثر بروز زلزله را جبران می‌کند و هیچ گونه مسئولیتی در قبال خسارت‌های جانی ندارد.

ضرورت خرید بیمه زلزله

ما در کشوری زلزله خیز زندگی‌ می‌کنیم و متاسفانه تا کنون کشور ما شاهد زلزله‌های فاجعه بار و مرگبار متعددی مانند زلزله رودبار، زلزله بوئین زهرا، زلزله بم و زلزله کرمانشاه بوده است. انسان‌ها همیشه تمایل دارند تا تصور کنند که هیچ وقت،‌ هیچ حادثه بدی برای آنها اتفاق نخواهد افتاد. شاید این دقیقا تصوری بود که مردم ساکن در مناطق زلزله زده داشتند اما متاسفانه، پس از بحران پیش آمده، چیزی برای جبران خسارت خود نداشتند. همانطور که در ابتدا ذکر کردیم، حادثه هیچ گاه خبر نمی‌کند و ما به عنوان موجوداتی خاکی توانایی پیش بینی آینده خود را نداریم. همه این موارد نمایانگر ضرورت نیاز ما به بیمه زلزله است. شما می‌توانید با خرید بیمه زلزله، آینده خود و اموالتان را تضمین کنید و در صورت وقوع این حادثه ناگوار، تا حدی پیامد‌های ناگوار آن را کاهش دهید.

پوشش‌های بیمه زلزله

بیمه زلزله از زیر شاخه‌های بیمه آتش‌سوزی است. به‌ عبارت ‌دیگر، با خرید بیمه آتش ‌سوزی می‌توانید از بیمه زلزله که یکی از عناوین تحت پوشش آن است، استفاده کنید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بیمه آتش‌سوزی دو گروه از آسیب‌ها و خسارات را پوشش می‌دهد: 1- خسارات اصلی که بر اثر صاعقه، آتش و انفجار به وجود می‌آید 2- خسارات اضافی یا تکمیلی که در‌صورت تمایل خریداری می‌شود و به بیمه‌نامه اضافه می‌شود (مانند سقوط هواپیما، زلزله و آتش‌فشان، سیل و طغیان آب، ریزش کوه و سقوط بهمن و ...). علاوه بر همه این موارد امکان خرید بیمه زلزله به صورت مجزا در بیمه آتش‌سوزی وجود ندارد.

 

 

محاسبه قیمت بیمه زلزله

پارامترهای مختلفی بر قیمت بیمه تاثیرگذار هستند. اگر بخواهیم این عوامل را نام ببریم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کرد:

۱. متراژ ملک: متراژ بنا یکی از مهمترین عوامل تاثیر‌گذار بر حق بیمه زلزله است. هرچه متراژ بنا بیشتر باشد، حق بیمه به طبع افزایش پیدا می کند و متقابلا در صورت کم شدن متراژ بنا، حق بیمه نیز کاهش می‌یابد.

 ۲. نوع سازه و اسکلت بدنی ( آجری، فلزی، بتنی و گلی): هرچه سازه ساختمان مورد‌ نظر مقاوم‌تر باشد، حق بیمه آن کم تر خواهد بود.

۳. هزینه ساخت هر مترمربع بنا: حق بیمه نسبت به ارزش ساخت هر مترمربع از ساختمان افزایش می‌یابد. به این معنا که هر چه ارزش ملک بیشتر باشد، حق بیمه زلزله نیز افزایش پیدا می‌کند و بالعکس.

۴. ارزش لوازم منزل: میزان و ارزش مبلمان، لوازم و تاسیسات منزل نیز به‌طور قابل توجهی بر قیمت بیمه اثر گذار است.

۵. محلی که ساختمان در آن بنا شده است: کشور ما، ایران، از نظر خطر وقوع زلزله به ۵ منطقه تقسیم می‌شود. از منطقه یک ( شامل اصفهان، همدان، اراک و...)که جزو نقاط کم‌ خطر هستند تا منطقه پنج (شامل تهران، کرج، قزوین، کرمان و...) که در دسته پر خطرترین مناطق قرار می‌گیرد و احتمال وقوع زلزله بسته به منطقه افزایش یا کاهش می‌یابد. طبیعی است که قیمت بیمه زلزله در مناطق پرخطر بیشتر از سایر مناطق باشد.

آیا پرداخت خسارت پس از وقوع زلزله انجام می‌شود؟

این سوال دغدغه‌ی افراد زیادی است که تمایل به خرید بیمه زلزله دارند. بیمه‌ گذاران تردید دارند که آیا شرکت بیمه واقعا هنگام سختی‌های پس از زلزله آن‌ها را یاری می‌کند یا خیر. این نگرانی طبیعی است و اگر موقع عقد قرارداد بیمه دقت نکنند ممکن است تفکرات منفی‌شان به‌وقوع بپیوندد. برای فرار از این شرایط بهتر است تمام جوانب را بسنجید و با اطلاعات کامل شرکت بیمه خود را انتخاب کنید. هنگام انتخاب شرکت بیمه باید به گستردگی آن توجه کنید. علاوه‌ بر این باید دقت کنید که شرکت مورد نظر مختص به یک شهر خاص نباشد تا درصورت وقوع زلزله باز هم قدرت مالی برای جبران خسارت‌ها و یاری‌رساندن به بیمه‌شوندگان را داشته باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در بیمه بوک ارتباط برقرار کنید.

آیا امکان بیمه کردن خانه های اجاره‌ای نیز وجود دارد؟

همانطور که قبلا ذکر کردیم بیمه زلزله تنها مختص به ساختمان نیست و شامل  اموال درون آن هم می‌شود. پس اگر شما مالک ساختمان نیستید و به‌صورت استیجاری از آن استفاده می‌کنید، می‌توانید فقط وسایل داخل ساختمان را بیمه کنید و مالک اصلی نیز درصورت تمایل می‌تواند با بیمه کردن واحد خود، اموالش را در برابر خسارت‌های احتمالی در امان نگه دارد. در‌ واقع بیمه زلزله این امکان را برایمان فراهم می‌کند تا ساختمان و وسایل درون آن را به ‌طور هم زمان یا مستقل بیمه کنیم.

سخن آخر

همانطور که می‌دانید زلزله از جمله حوادث طبیعی است که کاملا به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و خرابی‌های زیادی را به ‌بار می‌آورد. متاسفانه در چند سال اخیر شاهد زلزله های شدیدی بوده‌ایم که با گذشت زمان زیادی پس از آن، هنوز هم آسیب‌های ناشی ‌از ‌آن‌ها به طور کامل جبران نشده است. اگر می‌خواهید دچار این گرفتاری‌ها نشوید و پس از بروز این حادثه دردناک به دور از دغدغه‌های مالی دوباره به زندگی خود ادامه دهید، حتما این بیمه را خریداری کنید. اگرچه بیمه زلزله یکی از بیمه‌های اختیاری است اما مناسب‌ترین و درعین‌حال مطمئن‌ترین راه برای مقابله با شرایط سخت پس از وقوع زلزله است.

بیمه بوک به شما کمک میکند تا بهترین بیمه را انتخاب کنید.

ارسال نظر