بیمه بوک

بیمه

بیمه عمر

نویسنده: بیمه بوک
0

بیمه عمر

در این دنیای پر از فراز و نشیب، هر لحظه در معرض حادثه‌ای  ناگوار و یا حتی مرگ هستیم. اما درشرایط سخت پس از آن چه باید کرد؟ چگونه اعضای خانواده می‌توانند بدون هیچ پشتوانه مالی از پس هزینه‌های سنگین درمانی به وجود آمده در پی حوادث ناگوار برآیند؟ در این میان، با کمی تحقیق و بررسی متوجه می‌شویم که بیمه ‌عمر می تواند به صورت قابل توجهی حلال مشکلات باشد. مزایای این بیمه بی‌شمار است. بیمه‌ عمر یک پس‌انداز با ارزش برای دوران پیری و حتی بعد از فوت به ‌حساب می‌آید. این بیمه در دسته بیمه اشخاص قرار می گیرد و در حقیقت راهی برای فرار از مشکلاتی است که در آینده نه‌ چندان دور در انتظار ماست.

بیمه ‌عمر چیست؟

بیمه عمر راهی برای محافظت از عزیزان شما در صورت بروز حادثه یا حتی فوت است. در بیمه عمر، پس از مرگ بیمه گذار مبلغ مشخصی به فرد ذیصلاح پرداخت می‌شود. این پول، کمک لازم برای پرداخت هزینه‌های پزشکی، هزینه های مراسم تدفین و هزینه‌های زندگی آینده را برای افراد وابسته شما فراهم می‌کند.

علاوه بر این، با خرید بیمه ‌عمر و پرداخت حق بیمه مشخص، یک سرمایه‌گذاری مطمئن و پرسود برای آینده خود کرده‌اید. این بیمه پوشش‌های گوناگونی را به شما ارائه می‌دهد که در طول مهلت اعتبار بیمه ‌نامه می‌توانید از آنها استفاده کنید (یعنی در زمان حیات بیمه گذار).

انواع بیمه‌عمر

بیمه عمر دارای انواع مختفی است. اگر بخواهیم انواع مختلف بیمه‌ عمر را نام ببریم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. بیمه ‌عمر و سرمایه‌ گذاری: ممکن است این بیمه را با نام‌های مختلفی مانند بیمه ‌عمر و پس‌انداز، بیمه تامین آتیه، بیمه زنان خانه‌دار و غیره بشناسید. اما در واقع همه‌ی این اسامی در عملکرد فرقی با یکدیگر ندارند و یکسان هستند. در بیمه‌ عمر و سرمایه‌ گذاری شما می‌توانید با پرداخت حق بیمه در طول سالیان متوالی، مبلغی را پس‌انداز کنید و در مواقع حاد و سخت از آن استفاده کنید. این نوع بیمه جزء اصلی‌ترین و کارآمدترین نوع بیمه‌ عمر محسوب می‌شود.

۲. بیمه ‌عمر مانده بدهکار: دراین حالت اگر بیمه گذار عمر خود را از دست دهد و وام‌های وی به ‌طور کامل تصفیه نشده ‌باشد، بیمه بدون اینکه مبلغی را از اموال به جا مانده از بیمه گذار کم کند، کلیه اقساط و بدهی‌های وی را پرداخت خواهد کرد. در نتیجه اعضای خانواده وی از نظر مالی دچار مشکل نخواهند شد.

۳. بیمه تمام عمر: در بیمه تمام ‌عمر اگر بیمه گذار فوت کند، تمام سرمایه فرد به ذینفعان وی منتقل می‌شود.

۴. بیمه ‌عمر ساده زمانی: در این نوع بیمه اگر فرد در طول مدت محدودی که در بیمه ‌نامه درج شده است، فوت کند، سرمایه‌اش به ذینفعان وی منتقل می‌شود. در غیر این صورت (یعنی در صورت عدم فوت بیمه گذار) ذینفعان هیچ مبلغی را دریافت نخواهند کرد.

نکته: ذینفع به فردی گفته می‌شود که پس ‌از فوت بیمه‌‌ گذار می‌تواند از تمامی سرمایه بیمه‌ عمر او استفاده ‌کند. به بیانی ساده‌تر هنگامی که شخصی برای خرید بیمه‌ عمر اقدام می‌کند، درفرم ثبت ‌نام خود، شخصی را (به ‌طور ‌مثال همسرش) به ‌عنوان ذینفع به بیمه معرفی می‌کند. بنابراین، پس ‌از فوت بیمه گذار، سرمایه وی به فرد ذکر شده در بیمه نامه می‌رسد.

 

محاسبه نرخ بیمه‌عمر

خرید بیمه ‌عمر هزینه ثابت و مشخصی ندارد و پارامترهای مختلفی نظیر میزان حق ‌بیمه (به صورت اختیاری توسط بیمه گذار معین می‌شود) و نحوه پرداخت آن (۳ ماه یک بار، ۶ ماه یک بار و ۱ سال یکبار)، جنسیت، سن و میزان انتخاب پوشش‌های مختلف بر نرخ آن تاثیر گذار است.

بیمه‌عمر چه شرایط و پوشش‌هایی را برای بیمه گذاران در نظر گرفته ‌است؟

پوشش‌های این بیمه به دو صورت پوشش‌های اصلی و تکمیلی تقسیم ‌بندی می‌شوند.

۱. پوشش‌های تکمیلی

پوشش‌های تکمیلی شامل موارد زیر است:

  • دریافت وام: در میان انواع شرایطی که بیمه‌ عمر به بیمه گذاران ارائه می‌دهد، دریافت وام پرطرفدارترین پوشش محسوب می‌شود. در این گزینه، شما با پرداخت حق‌ بیمه در طول مدت بیمه ‌عمر خود مبلغی را پس ‌انداز می‌کنید که به ‌مرور زمان سود حاصل ‌از آن نیز بر این مبلغ افزوده می‌شود. به این ترتیب تا قبل ‌از انقضای تاریخ اعتبار بیمه ‌نامه می‌توانید از این سرمایه مبلغی را به‌ عنوان وام دریافت کنید.
  • پوشش بیماری‌های خاص: اگر بیمه گذار بعد‌ از خرید بیمه ‌عمر دچار اختلال ‌در عملکرد اعضای‌ بدن (بر اثر امراض خاص مانند سکته مغذی یا قلبی، پیوند اعضای ‌اصلی بدن و سرطان) شود، تحت این پوشش قرار می‌گیرد.
  • پوشش نقص ‌عضو و از کار افتادگی: اگر دارای بیمه‌ عمر باشید و به هردلیلی دچار نقص ‌عضو شوید، می‌توانید ۵۰ درصد از سرمایه فوت خود را از شرکت‌ بیمه بگیرید. همچنین در صورت از کار افتادگی همیشگی، دیگر لازم نیست هزینه ای جهت ادامه حق بیمه پرداخت کنید.

۲. پوشش‌های اصلی بیمه عمر

پوشش فوت طبیعی و فوت بر اثر حادثه نیز از جمله پوشش‌های اصلی بیمه ‌عمر به‌شمار می‌روند. این گزینه بدین معنا است که در صورت فوت بیمه ‌شونده، شرکت بیمه موظف است به ذینفعان وی مبلغی را پرداخت کند. با وجود چنین شرایط فوق ‌العاده‌ای، با داشتن بیمه عمر می‌توانید بدون نگرانی از آینده اعضای خانواده‌تان -پس از از دست دادن شما- به زندگی خود با خیالی آسوده ادامه دهید.

آیا امکان فسخ قرارداد بیمه‌عمر وجود دارد؟

در صورتی‌ که در طول مهلت بیمه ‌نامه خود به هر دلیلی از خرید بیمه‌ عمر پشیمان شدید، می‌توانید قرار داد را فسخ و ارزش بازخریدی بیمه‌ نامه را از شرکت مربوطه دریافت کنید.

سرمایه گذاری در بانک یا بیمه عمر؟ کدامیک به ‌صرفه‌تر است و آینده ما را تضمین می‌کند؟

بیشتر افراد آشنایی چندانی با بیمه عمر ندارند و گمان می‌کنند سرمایه‌ گذاری در بانک تنها راه مطمئن برای نگهداری از سرمایه و در نتیجه داشتن زندگی بهتر به‌ هنگام پیری است. اما بیمه عمر علاوه بر سرمایه گذاری با ارائه پوشش های مهمی چون پرداخت غرامت فوت، پرداخت مستمری بازنشستگی و بسیاری از موارد دیگر، توانسته است، خدمات ارزشمندی را به بیمه گذاران ارائه دهد. به این ترتیب واضح است که با سرمایه گذاری در بانک، صرفا مزایای محدود مالی دریافت خواهید کرد اما با خرید بیمه عمر، علاوه بر سرمایه گذاری، مزایای زیاد دیگری را مانند پوشش فوت و غیره دریافت خواهید کرد.

سخن آخر

ما به کمک بیمه ‌عمر می ‌توانیم در مواقع سختی و حتی بعد ‌از مرگمان زندگی خوب و بی ‌دغدغه‌ای را برای افراد خانواده خود رقم بزنیم. به‌ جرات می‌توان گفت خرید بیمه ‌عمر راه کاری بسیار مناسب و در عین‌ حال مطمئن برای زندگی بهتر در آینده است. اگر فرد آینده‌نگری هستید، پس از دریافت مشاوره از مشاوران بیمه بوک، اقدام به خرید بیمه عمر کنید. فراموش نکنید که اتخاذ تصمیم درست شما را به سمت آینده ای روشن هدایت خواهد کرد.

 

بیمه بوک به شما کمک میکند تا بهترین بیمه را انتخاب کنید.

ارسال نظر