بیمه بوک

بیمه

بیمه تامین‌اجتماعی

نویسنده: بیمه بوک
0

بیمه تامین‌اجتماعی

بیمه تامین‌اجتماعی

حتما تا به حال وصف بیمه تامین اجتماعی را شنیده‌اید یا خودتان و اطرافیان شما تحت پوشش این بیمه قرار دارید. همانطور که می‌دانید این بیمه با هدف حمایت از حقوق کارکنان ایجاد شده است و تعهدی بین کارگر، کارفرما و دولت است. امروزه نرخ نفوذ بیمه تامین اجتماعی در میان مردم در بالاترین رتبه قرار دارد و افراد زیادی تحت پوشش این بیمه هستند. این بیمه در حقیقت وسیله‌ای برای کاهش هزینه های درمانی (مانند هزینه ویزیت، دارو و...) و همچنین کمک به گذراندن زندگی در مواقع ناتوانی ( بازنشستگی یا از کار افتادگی) است. در ادامه این مطلب شما را با بیمه تامین ‌اجتماعی بیشتر آشنا خواهیم کرد و توضیحات جامع و مفیدی را در این رابطه ارائه خواهیم داد.

بیمه تامین‌ اجتماعی و خدمات آن

بیمه ‌تامین‌ اجتماعی دو نوع خدمات را به مردم ارائه می‌دهد:

۱. خدمات درمانی: اگر دارای دفترچه بیمه تامین‌اجتماعی هستید می‌توانید به مراکز و یا بیمارستان‌های طرف قرارداد تامین اجتماعی مراجعه کنید و به ‌صورت کاملا رایگان از خدمات درمانی آن‌ها استفاده کنید.

۲. خدمات غیر‌درمانی: اگر شخص بیمه شده برای درمان به مراکز تحت پوشش این بیمه مراجعه کند می‌تواند با پرداخت بخشی از هزینه درمان از خدمات آن مرکز استفاده کند و باقی هزینه را بیمه پرداخت می‌کند.

از جمله مهم‌ترین خدمات این بیمه، حمایت از کارگران درصورت بروز حادثه درحین کار است. به ‌طوری که اگر بیمه گذار در محل کار خود بر اثر حادثه‌ای آسیب ببیند و باعث از کارافتادگی و یا نقص عضو وی شود، بیمه تامین اجتماعی هزینه خسارات وارد شده را پرداخت خواهد کرد و افراد آسیب دیده را با پرداخت مستمری حمایت می‌کند.

چه اشخاصی تحت پوشش بیمه تامین ‌اجتماعی قرار می‌گیرند؟

تمامی افرادی که در یک محیط کاری اعم ‌از شرکت ها، کارگاه ها کارخانجات و غیره مشغول به کار هستند، تحت پوشش بیمه تامین‌اجتماعی خواهند بود.

شماره یا کد بیمه و استعلام سوابق بیمه تامین ‌اجتماعی چیست؟

شماره یا کد بیمه: تمامی افرادی که تحت پوشش بیمه تامین ‌اجتماعی هستند (افراد بیمه شده و بیمه گذار) دارای یک شماره ۱۰ رقمی مختص ‌به ‌خود هستند که به‌ وسیله آن می‌توانند سوابق بیمه خود را پیدا و مشاهده کنند. قابل ذکر است که کد افراد تحت تکلف با کد شخص اصلی متفاوت است و سابقه بیمه از زمانی که به عنوان بیمه گذاراصلی شناخته شوید، آغاز می‌گردد.

استعلام سوابق بیمه تامین‌اجتماعی: شما می‌توانید سوابق کاری خود را بوسیله وب‌سایت سازمان تامین ‌اجتماعی پیدا کرده و مشاهده کنید اما برای این کار لازم است تا در این سامانه ثبت‌ نام کنید. جهت ثبت نام در سامانه بیمه تامین ‌‌اجتماعی، باید از مراحل ارائه شده در زیر پیروی کنید:

  • به وب سایت تامین اجتماعی (https://account.tamin.ir/auth/login) مراجعه کنید
  • روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.
  • سپس باید شماره تلفن و کد ملی را در در قسمت مربوطه در این وب‌سایت وارد کنید.
  • در مرحله بعدی باید اطلاعاتی از قبیل نام و نام ‌خانوادگی، رمز عبور، کشور و شهر محل سکونت را وارد کرده و به چند سوال امنیتی پاسخ دهید تا در مواقعی که نمی‌توانید رمز عبور خود را به ‌خاطر بیاورید، دچار مشکل نشوید و بتوانید به ‌راحتی وارد سایت شوید.
  • درنهایت اگر اطلاعات کاربری‌ شما تایید شود بعد از حدود ۲۴ ساعت این تایید به صورت پیامک به شماره تلفن شما ارسال می‌شود.

تمدید دفترچه بیمه تامین‌‌اجتماعی

هنگامی که دفترچه بیمه شما دارای برگه است اما تاریخ انقضای آن تمام شده باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید. دقت داشته باشید که مدت اعتبار دفترچه در شرایط مختلف، متفاوت است. به‌ طور مثال بیمه شدگان اصلی می‌توانند تا آخرین برگه از دفترچه ‌بیمه خود را استفاده کنند و پس از پایان، آن را تمدید کنند. علاوه بر این، مهلت اعتبار دفترچه ‌بیمه دختران مجرد تحت تکفل (بالای 15 سال) ۹ ماه و پسران مجرد تحت تکفل ( بالای۱۹ سال) ۶ ماهه است. این مدت بسته به شرایط خاصی نیز می‌تواند متغیر باشد.

خوشبختانه راه‌های مختلفی برای تمدید دفترچه وجود دارد و این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا بسته به شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی از طریق مراجعه به کارگزاری‌های بیمه‌ تامین ‌اجتماعی به صورت حضوری، امکان ‌پذیر است. شما همچنین می‌توانید به صورت غیرحضوری(آنلاین) از طریق وبسایت بیمه‌ بوک، نسبت به تمدید، تجدید و تعویض دفترچه بیمه خود اقدام کنید.

در چه شرایطی باید دفترچه بیمه تامین اجتماعی را تعویض کرد؟

اگر قبل از تاریخ انقضای دفترچه برگه‌های آن تمام شود و یا مهلت اعتبار و برگه‌ها هر دو با هم به پایان برسند، لازم است دفترچه را تعویض کنید. برای انجام دادن این کار باید دفترچه قبلی را همراه خود داشته باشید. هنگام تعویض دفترچه پسران بالای ۱۸ سال باید گواهی اشتغال به تحصیل و برای دختران بالای ۱۸ سال شناسنامه را به همراه داشته باشید.

 

 

آیا امکان صدور دفترچه المثنی وجود دارد؟

در زندگی پر مشغله‌ی امروز، هر فردی ممکن است دفترچه ‌بیمه خود را گم کند و یا بر اثر وقوع حادثه‌ای آن را به‌ طور کامل از دست بدهد. خوشبختانه در چنین شرایطی شما می‌توانید به سادگی با مراجعه به یکی از شعبه‌های بیمه ‌تامین ‌اجتماعی، دفترچه المثنی دریافت کنید. برای صدور دفترچه ‌المثنی لازم است مدارک زیر را همراه خود داشته باشید:

۱.         فرم درخواست صدور دفترچه المثنی

۲.         برگه پرداخت جریمه

۳.         یک قطعه عکس ۳*۴

۴.         کارت ‌ملی و یا شناسنامه

نکته: همانطور که ذکرکردیم برای دریافت دفترچه ‌بیمه ‌المثنی باید مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کنید البته این جریمه درصورت مفقود شدن دفترچه از شما اخذ می‌شود اما اگر آن را در سانحه و یا بر اثر سرقت از دست بدهید، احتیاجی به پرداخت جریمه ندارید.

آیا بیمه تامین ‌اجتماعی همان بیمه عمر است؟

افراد زیادی در رابطه با بیمه عمر و تامین‌اجتماعی اطلاعات دقیق و معتبری ندارند و گمان می‌کنند هیچ تفاوتی بین این دو نوع بیمه وجود ندارند پس داشتن یکی از آن‌ها کافی است. اما حقیقت این است که بیمه عمر قراردادی بین فرد و شرکت بیمه است و شخص بیمه شونده نوع و کیفیت پوشش خود را انتخاب می‌کند. بعضی از مردم هوشمندانه عمل می‌کنند و هر دو نوع بیمه (بیمه تامین ‌اجتماعی و بیمه عمر) را به صورت همزمان دارند. بنابراین می‌توانند هم از خدمات رایگان و درعین‌حال با کیفیت بیمه تامین‌اجتماعی استفاده کنند و هم در ‌صورت بروز حادثه از طریق بیمه عمر خسارت دریافت کنند و از دیگر مزایای آن (مانند دریافت حقوق مستمری) بهره مند گردند.

 

 

 

سخن آخر

در نهایت می‌توان گفت با توجه ‌به هزینه‌های سرسام ‌آور درمان و آینده‌ی نامعلوم بازنشستگان، یافتن راهی مطمئن برای رهایی از مشکلات اولویت دارد. داشتن بیمه تامین اجتماعی یکی از ‌بهترین راه‌ها برای تضمین زندگی راحت تر است. اگر شما هم مایلید این آسایش را تجربه کنید، کافی است با پرداخت هزینه مشخصی به سازمان تامین اجتماعی، آینده مادی خود و افراد تحت تکلفتان را تضمین کنید و با بازنشسته شدنتان تا پایان عمر، از حقوق و مزایای بازنشستگی این بیمه استفاده کنید.

بیمه بوک به شما کمک میکند تا بدون مراجعه حضوری اقدام به تمدید، تجدید وتعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود کنید.

ارسال نظر