بیمه بوک

بیمه

بیمه مسافرتی

نویسنده: بیمه بوک
0

بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی چیست؟

همه ما سعی می‌کنیم برای داشتن یک سفر لذت ‌بخش، قبل از رفتن به مسافرت به خصوص سفرهای خارج  از کشور برنامه‌ریزی، مقصد را تعیین و در نهایت حرکت کنیم. اما اصلا به‌ فکر اتفاقات ناگواری که ممکن است در طول سفر برایمان پیش بیاید فکر نمی‌کنیم. حوادثی مانند سرقت و یا گم‌کردن مدارک، فوت یکی از اعضای خانواده که تحمل آن‌ها مخصوصا در کشور‌ غریب سخت‌تر است، از حوادث ناگواری هستند که ممکن است در طول هر سفری رخ دهند. خوشبختانه شرکت‌های بیمه مختلفی با تدبیر و اندیشه‌ خود راه مطمئنی را برای رهایی ‌از این بحران‌ در نظر گرفته‌اند. این راه چیزی نیست به جز بیمه مسافرتی! بیمه مسافرتی از شما در برابر حوادثی که ممکن ‌است در سفرهای خارجی برایتان رخ دهد (حوادثی که در بیمه‌نامه ذکر شده‌است)، محافظت می‌کند.

از کدام شرکت بیمه، بیمه مسافرتی خریداری کنیم؟

همانطور ‌که گفتیم، شرکت‌های مختلفی بیمه مسافرتی ارائه می‌دهند که انتخاب بهترین گزینه در میان آن‌ها کار چندان راحتی نیست. برای انجام این کار باید با دقت و حوصله شرکت‌ها و شرایط خدمات ‌رسانی آن‌ها را بررسی و با یکدیگر مقایسه کنید. برای انتخاب بهترین شرکت بیمه، بهتر است معیارهای زیر را در نظر داشته باشید:

 

 

۱. رضایت مشتریان:

یکی از معیارهای اساسی انتخاب بیمه مسافرتی، رضایت مشتریان دیگر است که در حقیقت، گویای عملکرد صحیح شرکت بیمه است. بنابراین، رضایت بیشتر بیانگر اعتبار بیشتر شرکت است.

۲. توانایی مالی شرکت بیمه‌ در قبال پاسخگویی به تعهدات:

شرکت بیمه باید توانایی جبران خسارت وارد شده به مسافر را داشته باشد. به این ترتیب، این مورد نیز اهمیت بسیاری در انتخاب شرکت بیمه دارد.

۳. پاسخگویی:

پاسخگویی و مسئولیت پذیری در قبال پرداخت هزینه خسارات وارد ‌شده به بیمه گذار هم معیار دیگری است که باید در نظر گرفته شود.

۴. تعداد شعبه‌های پرداخت خسارت:

 تعداد شعبه‌ها در پاسخگویی به مشکلات و خسارات نقش موثری در سرعت انجام کار دارد. به‌ طوری‌ که هرچه تعداد مراکز بیشتر باشد، بیمه‌ گذار می‌تواند راحت‌تر در هر نقطه‌ای و در مدت زمان کم‌تری نسبت به دریافت خسارت، اقدام ‌کند.

     ۵. بیمه بوک:

     یکی از راه‌های مناسب برای انتخاب بهترین شرکت بیمه، استفاده از مشاوران بیمه بوک می باشد.

آیا خرید بیمه مسافرتی اختیاری است؟

بیمه مسافرتی به طور کلی اختیاری است اما خرید بیمه مسافرتی برای آن دسته از مسافرانی که می‌خواهند به کشورهای حوزه شینگن سفر کنند اجباری است. بنابراین، اگر بخواهید ویزا دریافت کنید، ابتدا باید بیمه مسافرتی داشته باشید.

 

 

حوادث تحت پوشش بیمه مسافرتی چیست؟

 • پرداخت هزینه بازگشت شخص بیمه ‌شونده به کشور در صورت فوت عضوی از خانواده
 • جبران و پرداخت هزینه‌های درمانی و بستری شدن در بیمارستان‌های کشور مقصد
 • جبران و پرداخت هزینه‌های دندان‌پزشکی (اگر مشکل حاد و الزامی باشد)
 • پرداخت و جبران هزینه‌های ناشی از سرقت یا مفقود شدن مدارک ‌شناسایی بیمه گذار
 • پرداخت هزینه‌های مشاوره و پیگیری پرونده در صورتی که در کشور مقصد مشکل حقوقی برای مسافر به‌ وجود بیاید
 • اگر بیمه گذار نیازمند داروی خاصی باشد که در کشور مقصد یافت نشود، شرکت بیمه موظف است با هزینه خود هرچه سریع‌تر نسبت به خرید داروی مورد نظر اقدام کند و آن را به دست شخص بیمه گذار برساند.
 • اگر بیمه گذار در کشوری که به آن سفر کرده است به هر دلیلی فوت کند، شرکت بیمه بدون دریافت هزینه اضافی موظف است جسد وی را به محل اقامت منتقل کند.

در صورتی که در سفرهای خارجی حادثه‌ای رخ دهد، پس ‌از بروز حادثه، برای دریافت خسارات خود باید گذرنامه و کپی از صفحات آن، بیمه‌نامه، نسخه پزشکی، صورتحساب پرداختی و همچنین فرم دریافت خسارت را به همراه خود داشته باشید.

چه مواردی تحت پوشش بیمه مسافرتی نیستند؟

 • خودکشی، صدمات عمدی
 • جنگ، عملیات تروریستی و...
 • مشارکت در عمل مجرمانه
 • انواع بیماری‌هایی که مربوط به قبل از سفر هستند
 • سقط‌ جنین اختیاری و یا زایمان زودرس (3 ماه زودتر از موعد اصلی زایمان)
 • عوارض ناشی ‌از استفاده از مواردی همچون مشروبات ‌الکلی، قرص‌های روان ‌گردان، مواد مخدر و غیره
 • تمامی اختلالات مادرزادی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مواردی که تحت پوشش بیمه مسافرتی نیستند، هنگام عقد قرارداد با مشاوران بیمه بوک صحبت کنید و تمام جوانب را بسنجید.

مدت زمان اعتبار بیمه مسافرت چند روز است؟

مدت ‌زمان بیمه مسافرتی ۱ ‌تا ۷ روز، ۸ الی ۱۵ روز، ۱۶ الی ۲۳ روز، ۲۴ الی ۳۱ روز، ۳۲ الی ۴۵ روز، ۴۶ الی ۶۲ روز، ۶۳ الی ۹۲ روز،  ۶ ماه و حتی 1سال است. تنوع مدت زمان بیمه ‌مسافرتی، شرکت‌های بیمه فقط برای سفرهایی با طول مدت 92 روز مسوولیت دارند به بیانی ساده‌تر هنگامی‌که مهلت اعتبار بیمه‌نامه یک سال است، درطول این مدت، شرکت‌بیمه تنها سفرهایی که کم‌تر از92 روز باشند را تحت پوشش قرار می‌دهد.

محدودیت سنی بیمه‌ شوندگان در بیمه مسافرتی به چه شکل است؟

افراد تحت پوشش این بیمه از نظر سنی به ۶ دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 1. کودکان زیر ۱۳ سال
 2. افراد ۱۳ تا ۶۵ سال
 3. ۶۶ تا ۷۰ سال
 4. ۷۱ تا ۷۵ سال
 5. ۷۶ تا ۸۰ سال
 6. ۸۱ سال به بالا

قیمت بیمه مسافرتی بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

عوامل متعددی بر قیمت بیمه مسافرتی تاثیر گذار هستند. برخی از مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

۱. مقدار تعهد هزینه پزشکی (این مقدار معمولا در مسافرت‌های خارجی از ۱۰هزار تا ۵۰ هزار یورو متغیر است)

۲. سن بیمه‌ شدگان

۳. مدت زمان اعتبار بیمه (از یک روز تا یک سال)

۴. مقصد سفر (با توجه ‌به اینکه شهری که به آن سفر می‌کنید در کدام منطقه قرار دارد)

اقدامات لازم در صورت بروز حادثه در کشور مقصد

اگر در طول سفر سانحه‌ای رخ دهد و دچار مشکلی شوید، باید با شماره درج ‌شده بر روی بیمه ‌نامه تماس‌ حاصل کنید و ضمن ارائه مشخصات خواسته ‌شده مانند نام و نام‌خانوادگی و شماره بیمه ‌نامه، مشکلی که برایتان به ‌وجود آمده را توضیح دهید. شرکت کمک رسان مورد نظر نیز پس ‌از آگاهی از حادثه، به شما کمک خواهد‌کرد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که شرکت کمک ‌رسان چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که شرکت‌های بیمه در ایران حق تاسیس شعبه در خارج ‌از کشور را ندارند. پس به ‌منظور یاری‌رساندن به بیمه گذاران در خارج‌ از ایران با چندین شرکت کمک ‌رسان قرارداد دارند که در صورت نیاز به بیمه‌شوندگان کمک کنند. خوشبختانه این شرکت‌ها به زبان فارسی نیز تسلط دارند. برای آشنایی بیشتر با شرکت‌های کمک‌رسان بیمه‌های مختلف، مطالعه موارد زیر مفید است:

بیمه ایران= اواسان ( ٍEvasan )

بیمه پاسارگا د = اواسان و کمک‌رسان ایران-sos

بیمه پارسیان = رایز شوتز ( Reise schutz) و مدیست ( Mideast)

بیمه آسیا = رایز شوتز و اواسان

بیمه سامان = مدیست

بیمه البرز = رایز شوتز

بیمه ملت = رمد ( Remed)

و غیره

 

سخن‌آخر

اگر قصد سفر دارید، به خصوص سفرهای خارجی، عاقلانه ‌ترین کار این ‌است ‌که ایمنی سفر خود را با بیمه مسافرتی تضمین کنید. هریک ‌از فراز و ‌نشیب‌هایی که در طول سفر تجربه خواهید کرد، به ‌نوبه ‌خود، تاثیر قابل‌ توجهی بر زندگی و حتی سرمایه‌تان خواهند ‌گذاشت. قطعا بیمه مسافرتی وسیله‌ای مناسب برای کنترل شرایط بحرانی در طول سفر است. پس حتما قبل ‌از سفرتان این بیمه ارزشمند را خریداری کنید و خاطره‌ای خوش از سفر خود به جا بگذارید.

بیمه بوک به شما کمک میکند تا بهترین بیمه را انتخاب کنید.

ارسال نظر