بیمه بوک

بیمه

بیمه شخص ثالث

نویسنده: بیمه بوک
0

بیمه شخص ثالث

در این زندگی پر از فراز ‌و ‌نشیب که هر لحظه امکان وقوع حادثه‌ای وجود دارد، یافتن راهی مطمئن و تضمینی برای رهایی از مشکلات، به یکی از مهمترین دغدغه‌‌های روزمره‌ همه مردم تبدیل شده است. وقوع هر گونه سانحه همچون آتش‌سوزی سیل، زلزله و تصادف، آسیب‌ها و ضررهای مالی و جانی متعددی را به دنبال خواهند داشت که گاهی اوقات برخی از آنها جبران‌‌ناپذیر هستند. در این شرایط، بیمه به‌ عنوان اولین و بهترین حامی می‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند و از پیامدهای ناگوار و عوارض جانبی آن‌ها (به ‌طور‌ مثال هزینه‌های سرسام ‌آور) بکاهد. بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌های اجباری برای اتومبیل است که در صورت وقوع حادثه (جانی یا مالی) به کمک فرد زیان‌دیده می‌شتابد.

بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث، بیمه‌ای اجباری برای اتومبیل است و همین امر باعث شده بیشترین فروش را در میان دیگر رشته‌های بیمه‌ای داشته باشد. متاسفانه سوانح رانندگی پر مخاطره‌ترین حوادث را به خود اختصاص می‌دهند و سالانه افراد زیادی بر اثر این نوع حوادث دچار خسارات مالی یا جانی می‌شوند. این گونه حوادث علاوه برخسارت‌های جانی دردناک، خسارت‌های مالی فراوانی برای افراد به ‌بار می‌آورند که به کمک بیمه شخص ثالث می‌توان این خسارت‌ها را تا حد زیادی جبران کرد. در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث، در هنگام وقوع حوادث رانندگی، پرداخت هزینه‌های درمان، تعمیرات و به خصوص دیه ناشی از‌ بروز این حوادث دشوار و گاهی اوقات غیر ممکن خواهد بود. بنابراین، بیمه شخص ثالث الزامی است و هر مالک خودرو موظف است نسبت به تهیه این بیمه اقدام کند.
 

خسارت‌های تحت پوشش در بیمه شخص ثالث

در بیمه شخص ثالث، خسارت‌های مربوط به زیان‌های مالی یا جانی که بر ‌اثر بروز تصادف وارد می‌شوند، برعهده شرکت بیمه است؛ به این معنا که بیمه خسارت‌های جانی و مالی (مانند آسیب دیدگی خودرو در تصادف یا جراحت و فوت) که بر شخص ثالث وارد شده است را پرداخت می‌کند. منظور ‌از اشخاص ثالث تمامی افرادی هستند که در سوانح رانندگی دچار آسیب‌هایی مانند شکستگی، از کار افتادگی و نقص عضو و یا فوت شده‌اند. به طور کلی پوشش‌های بیمه شخص ثالث عبارتند از:

۱. پرداخت خسارت‌های مالی: تمامی خسارت‌های وارده به اموال شخص ثالث تحت پوشش قرار می‌گیرند.

۲. پرداخت خسارت‌های جانی: در صورت بروز هرگونه حادثه مربوط به جان افراد ثالث، تمامی خسارت‌های وارد شده اعم از جراحت، نقص عضو و فوت، تحت پوشش قرار می‌گیرند.

۳. حوادث راننده: در صورت بروز حادثه و وارد شدن خسارت به جان راننده مقصر، بیمه موظف به پرداخت دیه در صورت فوت ونقص عضو است. در چنین صورتی، مبلغ دیه چه در ماه‌های حرام و چه در ماه‌های عادی به صورت یکسان محاسبه می‌شود. این مبلغ در سال ۱۳۹۸ برابر با ۲۷۰ میلیون تومان است.

لازم به ذکر است که خسارت‌های وارد شده به اتومبیل راننده مقصر حادثه تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست و خسارتی در رابطه با جبران هزینه های مربوط به اتومبیل راننده مقصر، پرداخت نمی‌شود.

مدت اعتبار بیمه نامه شخص ثالث

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث به دو صورت سالانه و کوتاه مدت است و مالک با توجه ‌‌‌‌به نیاز و موقعیت خود می‌تواند یکی از گزینه‌ها را انتخاب کند. قابل ذکراست که اگر افراد به صورت سالانه خود را بیمه کنند، هزینه کمتری را باید پرداخت کنند و در نتیجه از نظر مالی بسیار مقرون به صرفه است.

عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث

در محاسبه قیمت بیمه، عوامل متعددی دخیل هستند. این موارد عبارتند از:

  • مبلغ دیه: ارزش ریالی مبلغ دیه از ‌جمله مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه است. مبلغ دیه در سال ۱۳۹۸ معادل ۳۶۰ میلیون تومان در ماه‌های حرام و ۲۷۰ میلیون تومان در ماه‌های عادی در نظر گرفته شده است.
  • پوشش مالی: پوشش مالی یکی دیگر از عوامل تاثیر‌گذار بر مبلغ حق بیمه است. در سال ۱۳۹۸، حداقل پوشش مالی ۹ میلیون تومان است و بیمه‌گذار می‌تواند این مبلغ را بنا به نیاز خود تغییر دهد.
  • کاربری وسیله نقلیه:  کاربری وسیله ‌نقلیه نقش بسزایی بر میزان خسارت ناشی ‌از وقوع حادثه دارد. در نتیجه، تاکسی و سایر خودروهای مسافربر و یا بارکش باید هزینه بیشتری را بابت حق بیمه پرداخت کنند.
  • تخفیف عدم خسارت: نحوه عملکرد مالک نیز بر قیمت بیمه موثر است؛ به طوری که اگر در طول مدت بیمه حادثه‌ ای برای مالک خودرو رخ ندهد و از بیمه استفاده نکند، مشمول تخفیف شده و با توجه به مدت زمان عدم استفاده از بیمه (برحسب سال) از تخفیف قابل توجهی بهره‌مند می‌شود. به ‌طور مثال اگر فردی به مدت یک سال تصادف نکند و یا در صورت بروز این حادثه مقصر شناخته نشود، برای تمدید بیمه شخص ثالث در سال بعد از ۵ درصد تخفیف برخوردار خواهد‌ شد و به همین صورت هر سال مشمول ۵ درصد تخفیف عدم خسارت بیشتر می‌شود. در مقابل، اگر شخصی تصادفات زیادی در طول سال داشته باشد،‌ هنگام تمدید بیمه در سال آینده باید مبلغ اضافه‌تری را  تحت عنوان تشدید تعدد خسارات پرداخت کند.
  • سال ساخت: سال ساخت نیز از‌ دیگر پارامترهایی هست که بر کاهش یا افزایش قیمت بیمه تاثیر             می گذارد. طبیعی است که مالکین وسایل نقلیه فرسوده باید حق بیمه بیشتری را پرداخت کنند. معمولا خودروهایی که بیش از ۱۵ سال عمر دارند، مشمول این جریمه می‌شوند. این جریمه تحت عنوان جریمه تشدید مدل در بیمه نامه مشخص می‌شود.
  • جریمه دیرکرد: یکی دیگر از مواد تاثیر‌گذار بر حق بیمه مدت اعتبار است. اگر مدت اعتبار بیمه تمام شود و صاحب خودرو برای تمدید آن سهل‌ انگاری کند، مبلغی تحت عنوان جریمه دیرکرد به حق بیمه اضافه می‌شود. این مبلغ با توجه به درصد تخفیف عدم خسارت خودرو و نوع وسیله نقلیه مشخص می‌شود.

قوانین مربوط به انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید

در حقیقت، بیمه شخص ثالث به وسیله ‌نقلیه یا به شخص بیمه‌گذار متعلق است. هنگامی که وسیله ‌‌نقلیه‌ای به فروش می‌رسد، مالک جدید می‌ تواند نسبت به ثبت بیمه ‌نامه به نام خود اقدام کند یا طی الحاقیه‌ای تغییر مالکیت بیمه را به مراجع ذیربط اطلاع دهد. علاوه بر این، مالک جدید نیازی به تغییر مشخصات بیمه‌نامه اعم از شماره شاسی و موتور ندارد. بنابراین به طور کلی الزامی در تغییر مشخصات و محتویات بیمه‌نامه وجود ندارد و می توان آن را به راحتی به مالک جدید خودرو انتقال داد.

آیا می‌توان تخفیف عدم خسارت را به خودروی دیگری منتقل کرد؟

پاسخ به این سوال قطعا بله است. در صورتی که بیمه‌نامه‌ای دارای درصد تخفیف قابل توجهی باشد، مالک می‌تواند در صورت فروختن یا اوراق کردن خودروی خود، تخفیفات بیمه‌نامه را به خودروی جدیدش منتقل کند. برای چنین کاری مالک خودرو و بیمه نامه باید یکسان باشند. علاوه بر این، تخفیف عدم خسارت را می‌توان به خودروی اقوام درجه یک (مادر، پدر، خواهر، برادر و همسر) نیز منتقل کرد.

شرکت‌های ارائه کننده بیمه شخص ثالث

اولین خدمت ارائه شده در تمامی شرکت‌های بیمه، بیمه شخص ثالث است. شما به راحتی می‌توانید در بیمه بوک، شرکت مورد نظر خود را با توجه به معیار‌های خود انتخاب و بیمه را خریداری کنید.

سخن آخر

به جرات می‌توان گفت که امروزه بخش اعظمی از مردم از انواع مختلف بیمه استفاده می‌کنند. بیمه شخص ثالث یکی از مهم ترین انواع بیمه است و با ارائه خدمات بی نقص خود باعث می‌شود مالکان خودرو بدون نگرانی از آینده و اتفاق ‌های ناگوار حاصل از تصادفات رانندگی، با خیالی آسوده به زندگی خود ادامه دهند.

 

بیمه بوک به شما کمک میکند تا بهترین بیمه را انتخاب کنید.

ارسال نظر