بیمه بوک

بیمه

بیمه بدنه

نویسنده: بیمه بوک
0

بیمه بدنه

امروزه با توجه ‌به ازدحام جمعیت، وجود انواع وسایل ‌نقلیه و همچنین مشغله‌های زندگی روزمره، رانندگی به ‌شدت خسته‌ کننده و در عین‌ حال خطر آفرین شده است؛ به‌ طوری ‌که حوادث و اتفاقات غیر منتظره همیشه ما را به ‌صورت جدی تهدید‌ می‌کنند. رانندگی با هر نوع وسیله ‌نقلیه‌ای خطرهای خاص خود را به ‌دنبال دارد. به منظور کاهش نگرانی ‌های حین رانندگی و جبران خسارت‌های ممکن، بعد از وقوع حادثه، خرید بیمه ‌بدنه تا حد زیادی می‌تواند کارساز باشد. این بیمه نه‌ تنها برای خودرو بلکه برای کلیه وسایل ‌نقلیه اعم ‌از کشتی، هواپیما، انواع کشنده‌ها قابل خریداری است. بیمه بدنه در دسته بیمه‌های غیر اجباری قرار می‌گیرد و در صورت نداشتن این بیمه، راننده وسیله نقله جریمه نخواهد شد.

لازم به ذکر است که بیمه ‌بدنه همانند بیمه آتش‌ سوزی دارای دو نوع پوشش است:

۱- پوشش‌های اصلی

۲- پوشش‌های اضافی

 با خرید این بیمه وسیله ‌نقلیه شما در برابر برخی حوادث بیمه می‌شود. علاوه ‌بر این، با پرداخت مبلغی بیشتر می‌توانید از پوشش‌ های اضافی بیمه‌ بدنه بهره‌مند شوید. در ادامه این مطلب می‌خواهیم شما را با بیمه ‌بدنه بیشتر آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی را در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

انواع پوشش‌های بیمه بدنه

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، با خرید بیمه‌ بدنه وسیله ‌نقلیه‌ شما در برابر خطرات اصلی تحت پوشش قرار می‌گیرد و در صورت بروز حادثه خسارت وارد شده به خودرو پرداخت خواهد شد. پوشش‌ها بیمه بدنه عبارتند از:

۱. پوشش‌های اصلی بیمه بدنه:

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه، به طور پیش فرض در قرار داد بیمه بین بیمه گذار و شرکت بیمه وجود دارند و قابل حذف نیستند. این پوشش‌ها عبارتند از:

الف) حادثه: هرگونه حادثه، اعم از تصادف، واژگونی، سقوط خودرو و غیره

ب) سرقت کلی خودرو: این پوشش مربوط به سرقت کلی خودرو است

ج) آتش سوزی: درصورتی که خودرو به هر دلیلی (به غیر از موارد عمدی) دچار آتش سوزی شود.

 

۲. پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

بیمه گذار می‌تواند پوشش‌های اضافی را بسته به شرایط و نیاز خود انتخاب کند. برای خرید هر یک ‌از پوشش‌های باید علاوه‌ بر حق بیمه، هزینه اضافی پرداخت‌کنید‌:

۱. پوشش ایاب ‌و ‌ذهاب یا غرامت عدم استفاده: در صورتی انتخاب این پوشش، اگر خودرو در تعمیرگاه باشد و نتوانید از آن استفاده کنید، شرکت بیمه مورد نظر موظف به پرداخت مبلغی برای ایاب ‌و ‌ذهاب یا غرامت عدم استفاده از خودرو به مدت حداکثر ۳۰ روز خواهد بود. این پوشش در بیمه‌های مختلف تحت شرایط متفاوتی به بیمه گذار ارائه می‌شود.

۲. پوشش سرقت در جای قطعات خودرو: در صورتی که بیمه گذار دارای وسایل اضافی (ضبط، باند  غیره) روی خودرو باشد، بهتر است از این پوشش استفاده کند. در این پوشش، اگر قطعات و وسایل خودرو مورد سرقت قرار گیرند، شرکت بیمه خسارت آن را پرداخت خواهدکرد.

۳. پوشش نوسانات قیمت: در اوضاع آشفته اقتصادی امروز، انتخاب این پوشش، ضروری به نظر می‌رسد. تحت این پوشش، اگر به ‌دلیل نوسانات بازار، تورم و یا هر دلیل دیگری ارزش وسیله ‌نقلیه در مدت بیمه افزایش یابد، در صورت وقوع حادثه، خسارت با ارزش روز به بیمه گذار پرداخت خواهد شد.

۴. پوشش بلایای طبیعی: همانطورکه از نام آن مشخص است، این پوشش خسارت وارد شده به خودرو بر اثر هرگونه بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و ... را پرداخت می‌کند.

۵. پوشش ترانزیت خارج‌ از کشور: پوشش ترانزیت برای جبران خساراتی است که احتمال وقوع آن در خارج از مرزهای کشور برای خودرو وجود دارد.

۶. پوشش شکست شیشه به تنهایی: در این پوشش، در صورتی که شیشه خودرو به هر دلیلی شکسته شود، بیمه خسارت وارده را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

۷. پوشش رنگ، اسید و مواد شیمیایی: در صورتی که بدنه خودرو به دلیل پاشیده شدن رنگ، اسید و مواد شیمیایی دچار آسیب شود، بیمه موظف به پرداخت خسارت خواهد بود.

۸. کشیدن میخ و اشیاء مشابه: در این پوشش، در صورتی که بدنه خودرو به دلیل کشیده شدن اشیاء تیز دچار آسیب شود، بیمه خسارت وارده را جبران خواهد کرد.

اگر از انتخاب پوشش‌های مورد نظرتان اطمینان ندارید، می‌توانید از راهنمایی‌های مشاوران بیمه بوک در این زمینه برخوردار شوید.

 

بیمه‌بدنه چه خسارت‌هایی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد؟

  • خسارت‌هایی که عمدا توسط مالک‌ خودرو و یا اطرافیان وی رخ دهد
  • خسارت ناشی‌از انفجار هسته‌ای (مستقیم یا غیرمستقیم)
  • تعقیب و گریز پلیس (اگر خودرو سرقت شود و بدون درخواست مالک این اتفاق بیفتد، بیمه موظف است خسارت را بپردازد)
  • شورش، اعتصاب، حمله یا جنگ
  • رانندگی با گواهینامه غیرمرتبط و یا باطل شده و همچنین رانندگی بدون گواهینامه (تمام‌ شدن مهلت اعتبار بیمه نشانگر باطل شدن آن نیست)
  • خسارت ناشی ‌از رانندگی درحالت مستی و استفاده از مواد مخدر و قرص‌های روان ‌گردان
  • خسارت ناشی از بکسل ‌کردن با وسایل ‌نقلیه‌ای که اجازه بکسل ‌کردن ندارند
  • حمل بار بیش ‌از حد مجاز

آیا بیمه‌بدنه درقبال حوادثی که در خارج‌از کشور به‌وجود می‌آید هم مسئولیت دارد؟

طبق قانون، کلیه حوادثی که در داخل مرزهای کشورمان برایتان رخ می‌دهد، تحت پوشش بیمه‌بدنه است. اما برای استفاده از خدمات این بیمه در خارج ‌از مرزهای کشورمان باید پوشش اضافی ترانزیت را خریداری کنید.

قیمت بیمه ‌بدنه چگونه تعیین می‌شود

قیمت پایه بیمه ‌بدنه با توجه ‌به ارزش خودرو تعیین می‌شود و مبلغ ثابتی ندارد. همچنین، مبلغی پرداختی برای هریک ‌از پوشش‌های اضافی در شرکت‌های مختلف، متفاوت است. خوشبختانه امروزه با توجه ‌به وجود اینترنت و ابزارهای ارتباطی، جستجو و آگاهی ‌از شرایط شرکت‌های بیمه در نقاط مختلف کار آسانی است. برای انجام این کار کافیست به بیمه بوک مراجعه کنید و ضمن مطالعه و مقایسه انواع شرایط ارائه شده از سوی شرکت‌های بیمه مختلف، بهترین بیمه‌گر را انتخاب کنید.

به ‌طور کلی، عوامل زیر بر قیمت این بیمه تاثیرگذار هستند:

۱. درصد تخفیف‌ بیمه بدنه

۲. ویژگی‌های خودرو: پارامترهایی مثل ارزش خودرو، سال ساخت آن، نوع و کاربری خودرو که بر قیمت بیمه‌نامه تاثیر می‌گذارند.

۳. پوشش‌های اضافی بیمه بدنه: انتخاب و درج هر یک از پوشش‌های اضافی در بیمه‌نامه سبب افزایش قیمت بیمه ‌بدنه می‌شود.

تخفیفات بیمه بدنه

تخفیفات بیمه‌ بدنه به دو صورت تخفیفات اصلی و فرعی ارائه می‌شود.

۱. تخفیفات اصلی: مهمترین تخفیف‌های بیمه بدنه عبارتند از: تخفیف خودروهای صفرکیلومتر (۲۰ تا ۳۵ درصد) ، تخفیف نقدی (۱۰ درصد)، تخفیف خودروی با کیفیت، تخفیف عدم‌ خسارت.

۲. تخفیفات فرعی: شامل تخفیفات گروهی، تخفیف برخی از مشاغل و همچنین طرح‌های تشویقی         مناسبت ‌های خاص و اعیاد می‌شود.

بیمه‌گر تا چه زمانی خسارات وارد شده به بیمه کذار را پرداخت می‌کند؟

پس ‌از محاسبه و تایید میزان خسارت وارد شده و همچنین ارائه مدارک لازم، شرکت بیمه ظرف ‌مدت ۱۵ روز فرصت دارد تا هزینه خسارت‌های وارد شده به خودرو را بپردازد. البته اگر پروند خسارت مربوط به سرقت خودرو باشد، این مدت زمان تا ۶۰ روز نیز ادامه پیدا می‌کند.

سخن‌آخر

هر لحظه امکان وقوع اتفاقات غیر قابل ‌پیش ‌بینی وجود دارد. هر یک ‌از این اتفاقات ممکن است خسارات سنگینی را به ‌وجود بیاورند که جبرانشان کار چندان راحتی نیست. با خرید بیمه می‌توانید سختی‌های پس ‌از وقوع حادثه را راحت‌تر پشت سر بگذارید. پس هرچه سریع‌تر نسبت به خرید بیمه بدنه اقدام کنید.

بیمه بوک به شما کمک میکند تا بهترین بیمه را انتخاب کنید.

ارسال نظر